سولفوریک اسید

سولفوریک اسید sulfuric acid یا اسید سولفوریک یک اسید معدنی است که از سولفور، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.  فورمول شیمیایی اسید سولفوریک H2SO4 است. 

سولفوریک اسید sulfuric acid یکی از مهمترین مواد شیمیایی است. معمولا سولفوریک اسید با غلظت های مختلف عرضه می شود. سولفوریک اسید یک اسید بسیار قوی است. در محلول آبی سولفوریک اسید کاملا یونیزه می شود و یون هیدرونیوم و یون هیدروژن سولفات تشکیل می شود. در محلولهای رقیق یون های هیدروژن سولفات نیز جدا می شوند و یون هیدرونیوم و یون سولفات تشکیل می شود.

علاوه بر اینکه سولفوریک اسید یک عامل اکسید کننده است، به سرعت در دمای بالا با بسیاری فلزات، کربن، سولفور و دیگر مواد واکنش می دهد. سولفوریک اسید غلیظ همچنین یک ماده ی آب زدا است. سولفوریک اسید قابل اشتعال نیست.

سولفوریک اسید یک مایع بی رنگ، بی بو و کمی غلیظ است. اسید سولفوریک در آب محلول است. انحلال سولفوریک اسید در آب بسیار گرمازا و شدید است.

سولفوریک اسید یک اسید بسیار خورنده و فعال است. سولفوریک اسید توانایی جذب بخار آب را دارد.

کاربرد سولفوریک اسید

  • اسید سولفوریک در تولید آفت کش ها بسیار کاربرد دارد. اما سولفوریک اسید همچنان در فرایند های معدنی، تصفیه روغن، فراوری فاضلاب و ستنزهای شیمیایی کاربرد دارد.
  • سولفوریک اسید در داروسازی، پیگمنت ها و رنگ ها کاربرد دارد.
  • سولفوریک اسید به عنوان الکترولیت در باتری های سرب-اسید کاربرد دارد.
  • سولفوریک اسید در بسیاری از شوینده ها نیز استفاده می شود.
  • سولفوریک اسید در تحقیقات آزمایشگاهی نیز کاربردهای فراوانی دارد.
  • از سولفوریک اسید در تولید اسید فسفریک نیز استفاده می شود. همچنین اسید سولفوریک در تولید آفت کش های فسفات کاربرد دارد

شرکت پرتو شار با سابقه ای طولانی و درخشان در زمینه واردات و فروش محصولات و مواد شیمیایی، آمادگی کامل دارد محصول اسید سولفوریک را با غلظت منطبق با فعالیت های پژوهشی و آزمایشگاهی، صنعتی و کشاورزی مورد نظر عرضه نماید.

 

1مجموع 5 محصول
1مجموع 5 محصول
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 73 کاربر