آموزش اسپکتروسکوپی FTIR

اسپکتروفتومتر Ftir


آموزش طیف سنجی مادون قرمز FTIR

طیف سنجی مادون قرمز FTIR یکی از تکنیک های مهم تجزیه ای قابل دسترس برای دانشمندان امروزی می باشد.

یکی از بزرگ ترین مزایای اسپکتروفتومتر FTIR این است که بطور موثری هر نمونه را تقریبا در هر حالتی می توان مطالعه کرد. مایعات ، محلول ها ، پودرها ، خمیرها ، فیلم ها ، فیبرها ، گازها و سطوح را می توان بوسیله تکنیک نمونه برداری صحیح مطالعه کرد.

در اسپکترومتر FTIR با استفاده از یک تداخل سنج و انجام محاسبات ریاضی دقیق ، تبدیل فوریه بکار گرفته می شود. طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز Fourier transform infrared بطور موثری کیفیت طیف های IR را بهبود بخشیده است و همچنین زمان لازم برای بدست آوردن داده ها را نیز کاهش داده است.

اسپکتروسکوپی FTIR تکنیکی است که بر پایه ارتعاش اتم ها در یک مولکول بنا نهاده شده است . یک طیف مادون قرمز IR معمولا بوسیله عبور دادن تابش IR از یک نمونه و تعیین کاهش تابش جذب شده از یک انرژی معین بدست می آید. انرژی که در آن یک طیف جذبی ظاهر می شود.

اسپکتروفتومتر FT-IR بر اساس جذب تابش و بررسی جهش هاي ارتعاشی مولکول ها و یون هاي چند اتمی صورت می گیرد. طیف سنجی مادون قرمز به عنوان روشی قدرتمند براي تعیین ساختار و اندازه گیري نمونه های شیمیایی بکار می رود.  همچنین اسپکتروسکوپی FTIR عمدتا براي شناسایی ترکیبات آلی به کار می رود، زیرا طیف هاي این ترکیبات معمولا پیچیده هستند و تعداد زیادي پیک هاي جذبی یا عبوري دارند که می توانند براي اهداف مقایسه اي بکار گرفته شوند . اسپکترومتر FTIR یکی از تجهیزات آنالیتیکال آزمایشگاهی توانمند در زمینه هاي طیف سنجی مادون قرمز است که در تحقیقات بنیادي و کاربردي رشته هاي علوم پایه و فنی و مهندسی براي آنالیزهاي کمی و کیفی و تعیین ساختمان مولکولی ترکیبات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای محصولات اسپکتروفتومتر FT-IR

 1. منبع
 2. شکاف دهنده پرتو
 3. آشکارساز

مزایای محصولات اسپکترومتر FT-IR

 • سرعت بسیار بالا
 • رزولوشن تفکیک بسیاربالا
 • اندازه گیری های بسیار صحیح
 • تکرارپذیری بسیار خوب
 • حساسیت بسیار مناسب
 • هدر رفت نور کمتر
 • عدم وجود تابش هرز بدلیل استفاده از تداخل سنج

عمده ترین کاربردهای طیف سنجی مادون قرمز

 • کاربردهای کیفی جهت تشخیص گروه های عاملی
 • تعیین ساختارهای گونه های آلی

محصولات اسپکتروسکوپی FTIR مزایای منحصر بفردی دارند. روش طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز را می توان برای جامدات، مایعات و همچنین گاز ها استفاده کرد که هرکدام نیازمند مراحل آماده سازی مختلفی برای نمونه و استفاده از تجهیزات ویژه خود دارند. روش طیف سنجی مادون قرمز از کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف برخوردار است. از این رو نیاز به آموزش اصول و تئوری محصولات اسپکتروفتومتر FT-IR و همچنین نحوه کار با این محصولات روز به روز افزایش می یابد.

شرکت پرتو شار با توجه به پشتوانه فنی اساتید مجرب در حوزه اسپکتروسکوپی ، آنالیز دستگاهی و کروماتوگرافی آماده ارائه خدمات آموزشی در حوزه های دستگاهی می باشد.

سرفصل های آموزشی در حوزه دستگاه اسپکتروسکوپی FT-IT شامل موارد زیر می باشد:

 • اصول اولیه و تئوری طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز
 • دستگاهوری و آشنایی کامل با اجزاء و بخش های مختلف اسپکتروفتومتر FT-IR
 • شناخت و معرفی نحوه کارکرد اجزاء مختلف اسپکترومتر FT-IR
 • کارگاه آموزشی و نحوه انجام آنالیز با اسپکتروسکوپی FT-IR

لازم به ذکر است که این دوره های آموزشی شامل 3 ساعت آموزش عملی و 5 ساعت آموزش تئوری می باشد و بصورت انفرادی و یا گروه دو نفره برگزار می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان برگزاری دوره های آموزشی با کارشناسان شرکت پرتو شار تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر