تعمیر کروماتوگرافی گازی GC

کروماتوگرافی گازی Gas Chromatography از جمله تجهیزات آنالیز شیمیایی است که بمنظور جداسازی ترکیبات شیمایی فرار و قابل تبخیر در مخلوط ها استفاده می شود. یک کروماتوگراف گازی GC شامل بخش های مختلفی مانند یک لوله نازک و طولانی به نام ستون کروماتوگرافی، یک بخش عبور کننده از داخل ستون که شامل گاز حامل است که میزان فشار و جریان این گاز توسط یک سیستم تنظیم جریان و فشار کنترل می شود و یک سیستم شناسایی یا دتکتور است که وظیفه شناسایی ترکیبات مختلف شیمیایی خارج شده از ستون را بر عهده دارد.

ستون گاز کروماتوگرافی GC دارای یک فاز ساکن است که می تواند با نمونه ای که به داخل ستون تزریق می شود و بعنوان فاز متحرک شناخته می شود، برهمکنش داشته باشد و آنها را از یکدیگر جداسازی کند. اساس این کار بر پایه میزان برهمکنش نمونه یا فاز متحرک با فاز ساکن داخل ستون کروماتوگرافی استوار است. به اینصورت که هر نمونه ای که با فاز ساکن بیشترین برهمکنش را داشته باشد، زمان بیشتری د اخل ستون می ماند و هر نمونه ای که کمترین برهمکنش را داشته باشد زمان کمتری داخل ستون می ماند. بر این اساس نمونه ها با سرعت های متفاوتی از داخل ستون عبور کرده و در نتیجه با زمان های متفاوتی از ستون خارج می شوند و به این شکل مخلوط مواد شیمیایی از یکدیگر جدا می شود.

بخش های مختلف کروماتوگرافی گازی GC

 • محفظه تزریق Inlet کروماتوگراف گاز GC

محفظه تزریق Inlet کروماتوگرافی گازی GC شامل یک محفظه و دو راه ورود و خروج نمونه به داخل این محفظه می باشد. دمای محفظه تزریق Inlet گاز کروماتوگرافی GC قابل کنترل است و می توان توسط نرم افزار گاز کروماتوگراف GC دمای آن را روی دمای دلخواه و مناسب برای کار، تنظیم کرد. همچنین این بخش از کروماتوگرافی گازی GC دارای یک سیستم تنظیم فشار و جریان گاز به داخل محفظه هست که می تواند میزان عبور گاز حامل و فشار آن را در داخل این محفظه تنظیم کند. محفظه تزریق Inlet گاز کروماتوگراف GC دارای یک محل اتصال به ستون کروماتوگرافی است که امکان عبور نمونه تزریق شده از این محفظه و ورود آن به داخل ستون کروماتوگرافی را فراهم می کند. در انواع مدل های گاز کروماتوگرافی GC امکان تنظیم دو نوع دیگر از عبور گاز حامل وجود دارد که به جریان گاز split و جریان گاز septum purge شناخته می شود و هرکدام وظیفه خاصی دارد. جریان گاز split نسبت ورود نمونه به داخل ستون و خروج نمونه بدون ورود به ستون را در کروماتوگراف گازی GC تنظیم می کند و برای مواقعی استفاده می شود که نمونه غلیظ باشد و کاربر تمایل داشته باشد که از حجم نمونه تزریق شده، مقدار کمتری وارد ستون شده و بقیه حجم تزریق شده وارد ستون نشود.

انواع مختلفی از محفظه های تزریق یا inlet وجود دارد:

 • محفظه های تزریق on-column یا محفظه تزریق مستقیم به داخل ستون
 • محفظه تزریق PTV یا محفظه تزریق قابل برنامه ریزی دمایی که برای تزریق حجم های بالا از نمونه تا حدود 250 میکرولیتر
 • محفظه تزریق های با قابلیت تغییر گاز یا gas switching inlet
 • ستون کروماتوگرافی گاز کروماتوگراف GC 

در کروماتوگرافی گازی Gas Chromatography معمولا از ستون های مویین یا capillary column استفاده می شود و این ستون ها در دسته های مختلف و با فاز ساکن های بسیار متنوع در بازار موجود هستند و بر اساس طیف موادی که برای جداسازی استفاده می شوند، قابل انتخاب هستند. انتخاب ستون مناسب بر اساس زمینه کاری یکی از اساسی ترین مهارت های کاربران محصولات کروماتوگرافی گازی به حساب می آید.

 • دتکتور گاز کروماتوگرافی GC

رایج ترین دتکتور مورد استفاده در محصولات گاز کروماتوگرافی GC ، دتکتور FID یا دتکتور یونیزه کننده شعله ای و دتکتور های TCD یا دتکتور هدایت گرمایی، می باشند که هر کدام اساس کار متفاوتی دارند. دتکتورهای FID و دتکتور های TCD محصولات گاز کروماتوگراف GC به گستره وسیعی از مواد حساس بوده و برای شناسایی طیف وسیعی از مواد استفاده می شود. دتکتور TCD یک دتکتور جنرال است و برای شناسایی همه مواد قابل استفاده می باشد . از دتکتور TCD برای شناسایی موادی که هدایت گرمایی متفاوتی با گاز حامل داشته باشند استفاده می شود. دتکتور FID در محصولات کروماتوگرافی گازی GC، اساسا یک دتکتور مناسب برای هیدروکربن ها است و نسبت به این ترکیب ها در مقایسه با TCD حساس تر است. در عین حال این دتکتور قابلیت شناسایی آب را ندارد. با همه این تفاسیر هر دو دتکتور بسیار قوی و کارآمد هستند، البته باید توجه شود که دتکتور TCD نمونه را تخریب نمی کند ولی دتکتور FID نمونه را تخریب کرده و بعد شناسایی می کند. از سایر دتکتورهای مورد استفاده در دستگاه های GC یا گاز کروماتوگراف می توان به دتکتورهای AFD، AFID، NPD، CCD، DID و غیره اشاره نمود که هر کدام خصوصیات خود را دارا هستند.

قابلیت کوپل شدن محصولات کروماتوگرافی گازی GC با سایر تجهیزات شناسایی، این امکان را فراهم می کند که نمونه های جدا شده توسط یک کروماتوگراف گازی ، توسط سیستم های اسپکتروسکوپی دیگر نیز شناسایی شود. مثلا کوپل گاز کروماتوگراف با FT-IR یا کوپل گاز کروماتوگرافی GC با دستگاه mass و همینطور با سایر محصولات اسپکتروفتومتر، قابلیت استفاده از محصولات کروماتوگرافی گازی را روز به روز بیشتر و مفید تر می کند.

واحد خدمات فنی و مهندسی شرکت پرتوشار با سال‌ ها سابقه تخصصی در زمینه تجهیزات آنالیز دستگاهی، دارای تاییدیه رسمی از شرکت‌های معتبر نظیر Bruker و Perkin Elmer و با همراهی دیگر متخصصین تجهیزات آنالیز دستگاهی داخلی و خارجی مشغول به فعالیت بوده و آماده ارائه هر نوع خدمات مربوط به انواع محصولات کروماتوگرافی گازی GC و کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS و تعمیر کروماتوگرافی گازی GC و تعمیر کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS از شرکت هایی نظیر Agilent، Shimadzu، Perkin Elmer،Thermo Scientific  و غیره می باشد. 

از جمله خدمات فنی و مهندسی ارائه شده در زمینه تعمیر کروماتوگرافی گازی GC و تعمیر کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS توسط شرکت پرتوشار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرویس های ماهانه و سالانه محصولات کروماتوگرافی گازی GC و کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS لازم و ضروری است که می تواند شامل تعویض بخش های مختلف محفظه تزریق یا همان inlet باشد.
 • تریتمنت ستون کروماتوگرافی گاز کروماتوگراف GC و کروماتوگرافی گاز جرمی GC-MS بعد از استفاده برای جداسازی مواد سنگین و با جرم مولکولی بالا
 • نصب، راه اندازی و آموزش انواع محصولات کروماتوگراف گازی GC و کروماتوگراف گازی جرمی GC-MS بر اساس نیاز کاربر
 • تامین انواع ستون های کروماتوگرافی گازی GC مورد نیاز بر اساس زمینه کاری محققین و کاربران
 • تامین انواع سرنگ های تزریق نمونه به کروماتوگرافی گازی GC از قبیل سرنگ برای نمونه های مایع و گازی مانند سرنگ های  gas tight
 • تعمیرات کروماتوگراف گازی GC و تعمیرات کروماتوگراف گازی جرمی GC-MS ، سرویس و تامین قطعات کلیدی مانند انواع دتکتورهای مورد استفاده در محصولات کروماتوگراف گازی GC مانند دتکتور FID، TCD، NPD  و غیره
 • تامین گاز حامل و همچنین تامین و تعمیر هیدروژن ژنراتور مورد استفاده در محصولات کروماتوگرافی گازی GC
 • تامین قطعات جانبی مانند ستون مولکولار سیوینگ برای خالص سازی و رطوبت گیری از گازهای ورودی به سیستم گاز کروماتوگرافی GC
 • خدمات کالیبراسیون، سرویس و نگهداری سالیانه انواع محصولات کروماتوگراف گازی GC
 • تعمیر کروماتوگرافی گازی GC و تعمیر کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS

تعمیر کروماتوگرافی گازی GC, تعمیرات کروماتوگرافی گازی GC, تعمیر کروماتوگراف گازی GC, تعمیرات کروماتوگراف گازی GC, تعمیر GC, تعمیرات GC, تعمیر گاز کروماتوگراف GC, تعمیرات گاز کروماتوگراف GC, تعمیر کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS, تعمیرات کروماتوگرافی گازی جرمی GC-MS, تعمیر کروماتوگراف گازی جرمی GC-MS, تعمیر ات کروماتوگراف گازی جرمی GC-MS, تعمیر گاز کروماتوگراف جرمی GC-MS, تعمیرات گاز کروماتوگراف جرمی GC-MS, تعمیر GC-MS, تعمیرات GC-MS

1مجموع 6 پروژه
1مجموع 6 پروژه
10 / 10
از 1 کاربر