تعمیر اسپکتروفتومتر FTIR

اسپکتروفتومتر FTIR یا طیف سنجی مادون قرمز از پرکاربردترین تجهیزات آنالیز دستگاهی است که در صنایع گوناگون برای انجام آنالیزهای کمی و کیفی و همچنین بمنظور انجام کارهای تحقیقاتی در علوم پایه و فنی مهندسی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز FT-IR یکی از پر کاربردترین روش ها در شناسایی کیفی مولکول های مختلف، تعیین ساختار مولکولی بخصوص ترکیبات آلی و شناسایی گروه های عاملی موجود در ساختار یک ترکیب می باشد. محصولات اسپکتروفتومتر FTIR را می توان برای  آنالیز جامدات، مایعات و همچنین گازها به کار برد که هر کدام مراحل آماده سازی مختلفی برای نمونه و استفاده از تجهیزات ویژه خود دارند. اسپکتروسکوپی FTIR از کاربرد های گسترده ای در زمینه های مختلف برخوردار است.

بخش های مختلف اسپکتروفتومتر FT-IR

  • منبع نور Light Source اسپکتروفتومتر FTIR

این بخش از محصولات اسپکتروفتومتر FTIR شامل یک جسم داغ است که در اثر داغ شدن نور مادون قرمز از خود متصاعد می کنند. رایج ترین منبع نوری در اسپکترومتر FTIR برای مادون قرمز میانه Mid IR از جنس سیلیسیم کاربید، گلوبار معروف است. از دیگر منابع نوری طیف سنجی مادون قرمز FT-IR می توان به سرامیک نیز اشاره کرد. برای محدوده مادون قرمز نزدیک Near IR  می توان به منبع نور تنگستن هالوژن اشاره کرد. برای محدوده 200 عدد موجی می توان از منبع نور لامپ تخلیه جیوه استفاده کرد. در مورد لامپ سیلیسیم کاربید طراحی های مختلفی وجود دارد. گاهی لامپ سیلیسیم کاربید دارای سیستم های خنک کننده هستند که طول عمر این منبع های نوری را چند برابر می کند. این بخش از محصولات طیف سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز FTIR معمولا در اثر مصرف طولانی مدت دچار پیری و کاهش شدت نور می شود که به ناچار باید تعویض شوند. تعمیر اسپکتروفتومتر FTIR بخصوص منبع نور آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در اسپکتروسکوپی FTIR یک منبع نور جانبی بصورت تک فام monochromatic وجود دارد که وظیفه های گوناگونی برعهده دارد. یکی از این وظایف alignment سیستم اپتیک اسپکترومتر FTIR است و وظیفه دیگر آن ایجاد موج سینوسی یکنواخت در تداخل سنج اسپکتروفتومتر FTIR است. این منبع نوری در اثر گذشت زمان و در صورت روشن بودن اسپکتروفتومتر FT-IR در زمان های طولانی دچار پیری و در نتیجه عدم کارکرد می شود که درصورت کار نکردن منبع لیزر، طیف سنج مادون قرمز تبدیل فویه FT-IR قابل initializing نیست. بررسی منبع لیزر و تعمیرات اسپکتروفتومتر FT-IR از جمله خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.

  • تداخل سنج interferometer اسپکتروفتومتر FTIR

این بخش از اسپکترومتر FT-IR، وظیفه ایجاد تداخل در نور تولید شده از هر دو منبع نوری را دارا است. در وسط این بخش اپتیکی اسپکتروسکوپی FTIR ، یک تقسیم کننده نور Beam splitter وجود دارد که هر بار برخورد نور به این بخش از سیستم تداخل سنج به دو بخش مساوی تقسیم می شود و درون تداخل سنج به مسیر اپتیکی خود ادامه می دهد. شکاف دهنده پرتوBeam splitter اسپکتروفتومتر FTIR از مواد مختلفی که نسبت به نور مادون قرمز در محدوده های متفاوتی شفاف هستند ساخته می شود. از رایج ترین شکاف دهنده های پرتو موجود در محصولات اسپکتروسکوپی FTIR می توان به تقسیم کننده نور از جنس KBr اشاره کرد که در محدوده وسیعی از 400 تا 4000 عدد موجی نور مادون قرمز را بدون جذب از خود عبور می دهد. این نوع beam splitter به رطوبت شدیدا حساس است و در صورتی که در معرض رطوبت قرار داشته باشد، کدر می شود و میزان عبور نور از آن کم می شود و در نتیجه اسپکتروفتومتر FT-IR به دلیل کاهش رسیدن نور به دتکتور، دچار مشکل و عدم کارکرد می شود. از دیگر موادی که در ساخت این بخش از سیستم نوری اسپکترومتر FT-IR استفاده می شود، می توان به موادی از قبیل ZnSe ، CsI ، CaF2 اشاره کرد که هر کدام در محدوده مشخصی استفاده می شوند. بررسی بیم اسپلیتر و تعمیر اسپکترومتر FTIR از جمله خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.

  • دتکتور Detector اسپکتروسکوپی FT-IR

این بخش از اسپکتروفتومتر FTIR به دلیل کم بودن انرژی نور مادون قرمز، از اهمیت ویژه برخوردار است. انواع مختلفی از دتکتور در طیف سنجی مادون قرمز FT-IR وجود دارد که می توان به دتکتورهای DTGS ، LiTaO3  ، و MCT اشاره کرد. از بین دتکتورهای اسپکترومتر FTIR ، نوع MCT دارای سیستم خنک سازی بوسیله نیتروژن مایع می باشد که در دماهای پایین کار می کند و دارای حساسیت بالایی است که به سرعت اسکن آینه متحرک و سایر موارد اصلا وابسته نیست و پاسخ سریع و حساسیت بالاتری نسبت به دو مورد دیگر دارد. بررسی بررسی دتکتور ، تعویض آن و تعمیر طیف سنجی FTIR از جمله خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.

در پایان قابل ذکر است که با توجه به اینکه محصولات اسپکتروسکوپی FTIR در محدوده  400 تا 4000 عدد موجی دارای پنجره ها و قطعاتی از جنس KBr هستند، بهتر است محصولات اسپکتروفتومتر ( FTIR ( FT-IR spectrophotometer از رطوبت محافظت شوند و گاهی، رطوبت گیرهای داخل محفظه محصولات طیف سنجی مادون قرمز FT-IR به وسیله عملیات حرارتی مناسب فعال سازی و خشک شود تا رطوبت در تماس با این قطعات حساس به حداقل برسد.

شرکت پرتوشار افتخار دارد که در این عرصه خدمات فنی و مهندسی به شرح ذیل ارائه می دهد:

  • نصب، راه اندازی و آموزش توسط اساتید مجرب و دوره دیده در کشور آلمان
  • تعمیر اسپکتروفتومتر FTIR
  • کالیبراسیون اسپکترومتر FTIR
  • خدمات سرویس و نگهداری محصولات اسپکتروسکوپی FTIR
  • نصب، راه اندازی و تامین تجهیزات و لوازم جانبی طیف سنجی FT-IR

تعمیر اسپکتروفتومتر FT-IR, تعمیرات اسپکتروفتومتر FT-IR, تعمیر اسپکتروفتومتر FTIR, تعمیرات اسپکتروفتومتر FTIR, تعمیر اسپکترومتر FT-IR, تعمیرات اسپکتروفتومتر FT-IR, تعمیر اسپکترومتر FTIR, تعمیرات اسپکترومتر FTIR, تعمیر اسپکتروسکوپی FT-IR, تعمیرات اسپکتروسکوپی FT-IR, تعمیر اسپکتروسکوپی FTIR, تعمیرات اسپکتروسکوپی FTIR, تعمیر طیف سنج FT-IR, تعمیرات طیف سنج FT-IR, تعمیر طیف سنج FTIR, تعمیرات طیف سنج FTIR, تعمیر طیف سنج تبدیل فوریه مادون قرمز, تعمیرات طیف سنج تبدیل فوریه مادون قرمز, کالیبراسیون اسپکتروفتومتر FTIR, تعمیر طیف سنجی FT-IR, تعمیرات طیف سنجی FT-IR, تعمیر طیف سنجی FTIR, تعمیرات طیف سنجی FTIR,

1مجموع 6 پروژه
1مجموع 6 پروژه
2 / 10
از 11 کاربر