تعمیر اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS

اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS از پرکاربردترین تجهیزات آنالیز دستگاهی است که در صنایع گوناگون برای انجام آنالیزهای کمی و همچنین بمنظور انجام کارهای تحقیقاتی در علوم پایه و فنی مهندسی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. طیف سنجی جذب اتمیAtomic Absorption Spectroscopy یک روش کمی برای تعیین عناصر شیمیایی است که با استفاده از میزان جذب نور تابیده شده به اتم های آزاد ایجاد شده در حالت گازی از نمونه کار می کند. طیف سنجی جذب اتمی AAS از طیف جذبی نمونه های اتمیزه شده درون محلول و یا جامد استفاده می کند و می تواند بطور همزمان 70 عنصر را شناسایی و اندازه گیری کند. در اسپکترومتر جذب اتمی AAS تعیین کمی بر اساس قانون بیر و لامبرت کار می کند. در یک اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS یک اتمایزر Atomizer وجود دارد که عناصر حل شده در محلول را از حالت عادی یا پایه به صورت اتمی و تهییج شده در می آورد و سپس نمونه اتمی شده تحت تابش نور قرار می گیرد و طول موج جذبی این نمونه مشخص کننده نوع آن عنصر می باشد و شدت جذب نور در طول موج مذکور نیز می تواند تابعی از غلظت آن عنصر باشد.

بخش های مختلف اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS

 • اتمیزه کننده Atomizer در اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS

وظیفه اصلی اتمایزر اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS تبدیل نمونه های جامد و یا مایع به یک ابر اتمی است که قابلیت تهییج بوسیله شعله را داشته باشد.

اتمایزر اسپکترومتر جذب اتمی AAS برای نمونه های مایع دارای یک بخش قبلی است که نمونه را بصورت مایع به درون خود می مکد و این محلول را بصورت قطرات ریز و یک دست شبیه به یک توده ابر تولید می کند و به درون اتمایزر می پاشد.

اتمایزر در اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS دارای انواع مختلفی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شعله Flame

قدیمی ترین و رایج ترین نوع اتمیزه کننده در محصولات طیف سنجی جذب اتمی AAS شعله است. بیشترین شعله مورد استفاده در محصولات اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS شعله استیلن و هوا می باشد که دمایی در حدود 2300 درجه تولید می کند و برای دماهای بالاتر تا حدود 2700 درجه از شعله حاصل از نیتروزواکساید و استیلن استفاده می شود. شعله بیشتر برای نمونه های مایع و محلول استفاده می شود. نمونه مهپاش شده توسط بخش قبلی به داخل شعله وارد می شود و بعد از تبخیر حلا ل و از دست دادن حلال، بصورت جامد درون شعله اسپکترومتر جذب اتمی AAS تبخیر و تهییج می شود تا بصورت بخار اتمی، توسط تابش نور لامپ با طول موج مشخص، ارزیابی شود.

 • اتمایزر الکتروترمال Electrothermal Atomizer

نوع دیگری از اتمایزرها در محصولات اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS ، تیوب گرافیتی است. این تیوب ها امروزه ابعادی در حدود 20 تا 25 میلی متر در طول و حدود 6 میلی متر قطر داخلی دارند. حجم مشخصی از نمونه مورد ارزیابی داخل این لوله ها ریخته می شود. برای نمونه های جامد نیز از مقدار وزنی استفاده می شود. در مرحله بعدی تیوب گرافیتی تحت مراحل دمایی مشخص گرم می شود و بعد از عبور از مراحل مختلف مانند تبخیر حلال، پیرولیز، و اتمی شدن، نمونه بصورت بخار اتمی تحت تابش طول مشخصی از نور قرار داده می شود و نتایج ثبت می شود. این نوع از کوره های تیوبی توسط عبور جریان الکتریکی بالا و ولتاژ پایین گرم می شوند.

این دو روش Atomizer از رایج ترین روش های آماده سازی و تهییج نمونه در روش اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS هستند و روش های دیگری مانند Glow-discharge، هیدرید اتمیزاسیون Hydride، روش اتم سازی بخار-سرد یا Cold-Vapor نیز از روش های دیگر Atomization هستند که به دلایل مختلفی استفاده می شوند و کاربردهای گوناگونی دارند.

 • منابع نور Light Source

در محصولات اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS دو نوع منبع نوری استفاده می شود که می توان به لامپ های خطی و لامپ های پیوسته اشاره کرد. در لامپ های خطی اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS ، نور تابیده شده به چمبر از لامپی متصاعد می شود که طول موج دقیقا مشخصی مربوط به عنصر سازنده لامپ را تولید می کند. لامپ های پیوسته مانند لامپ دوتریوم معمولا برای تصحیح پس زمینه استفاده می شوند.

 • لامپ های کاتد توخالی Hollow cathode lamps

این لامپ ها جزو منابع نوری اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS هستند. داخل این لامپ ها گازهای بی اثر آرگون و نئون با فشار پایین می باشد و درون کاتد آنها، عنصری وجود دارد که قصد اندازه گیری آن را داریم. این عنصر موجود روی کاتد بصورت بخار اتمی درون لامپ ایجاد می شود و در اثر نشر اتمی، پرتو نوری که دقیقا شناسنامه آن عنصر است را تولید می کند و نور تولید شده به نمونه رسانده می شود و طیف سنجی ادامه پیدا می کند.

از دیگر منابع نوری خطی در اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS می توان از لامپ های تخلیه بدون الکترود نام برد که خصوصیات خاص خود را دارا می باشند.

لامپ دوتریم یکی دیگر از لامپ هایی است که بعنوان منبع نوری در محصولات اسپکترومتر AAS استفاده می شود و به دلیل اینکه انرژی پرتو حاصل از آنها با افزایش طول موج دچار افت انرژی می شود، از آنها فقط در محدوده طول موجی 190 تا 320 نانومتر استفاده می شود.    

 • منابع نوری پیوسته

درصورت استفاده از یک منبع نوری پیوسته در اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS ، حتما باید از یک مونوکروماتور با رزولوشن بالا استفاده کرد. لامپ زنون یک لامپ مناسب برای تمام محدوده 900 تا 190 نانومتر می باشد.

در اسپکترومتر جذب اتمی AAS در صورت استفاده از لامپ های خطی، یک سیستم اسپکتروسکوپی با رزولوشن متوسط کفایت می کند ولی برای لامپ های پیوسته حتما باید از یک اسپکترومتر با رزولوشن بسیار بالا برای جداسازی طول موج های نور پیوسته استفاده شود. 

 • دتکتور

بخش انتهایی که در تمام سیستم های اسپکترومتر وجود دارد، دتکتور است که همانند محصولات اسپکتروفتومتر UV-Vis محصولات اسپکترومتر AAS در محدوده مرئی و ماوراء بنفش کار می کند و دتکتور های این ناحیه در آنها کاربرد دارند. 

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای محصولات طیف سنجی جذب اتمی AAS ایجاد شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات الکترونیکی برای بوردهای اصلی و پاور طیف سنجی جذب اتمی AAS ، بررسی بوردها ، تعویض آن ها و تعمیر اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS از خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.
 • مشکلات اپتیکی شامل تعویض لامپ ها، تنظیم مسیر نور و سیستم اپتیک اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS ، بررسی اپتیک اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS، تعویض آن ها و تعمیرات اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS از خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.
 • مشکلات ساختاری در اتمایزر مخصوصا بخش مکنده و مهپاش اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS که در اثر کارکرد نامناسب کاربر ایجاد می شود. بررسی اتمایزر اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS، تعویض آن ها و تعمیر اسپکترومتر جذب اتمی AAS از خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.
 • تعویض قطعات مهپاش اسپکترومتر جذب اتمی AAS ، بررسی مهپاش اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS، تعویض آن ها و تعمیرات اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS از خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.
 • Alignment سیستم اپتیک و مواردی از این دست ، بررسی Alignment اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS، تعویض آن ها و تعمیر طیف سنجی جذب اتمی AAS از خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتوشار می باشد.

شرکت پرتوشار افتخار دارد که در این عرصه خدمات فنی و مهندسی به شرح ذیل ارائه می دهد:

نصب اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS، راه اندازی اسپکترومتر جذب اتمی AAS و آموزش کار با اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS توسط اساتید مجرب و دوره دیده در کشور آلمان

 • تعمیر اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS
 • کالیبراسیون اسپکترومتر جذب اتمی AAS
 • خدمات سرویس و نگهداری محصولات اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS
 • تامین تجهیزات و لوازم جانبی محصولات طیف سنجی جذب اتمی AAS

 تعمیر اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS, تعمیرات اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS, تعمیر اسپکترومتر جذب اتمی AAS, تعمیرات اسپکترومتر جذب اتمی AAS, تعمیر اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS, تعمیرات اسپکتروسکوپی جذب اتمی AAS, تعمیر طیف سنج جذب اتمی AAS, تعمیرات طیف سنج جذب اتمی AAS, تعمیر طیف سنجی جذب اتمی AAS, تعمیرات طیف سنجی جذب اتمی AAS, کالیبراسیون اسپکتروفتومتر جذب اتمی AAS

1مجموع 8 پروژه
1مجموع 8 پروژه
10 / 10
از 1 کاربر