گرافیت

گرافیتGraphite یکی از اشکال کربن ( آلوتروپ کربن ) می باشد و از منابع طبیعی به دست می آید یا از انواعی از زغال سنگ که دارای درصد بالایی کربن می باشد تهیه می شود. گرافیت را سرب سیاه نیز می نامند. این ماده یک جامد لایه لایه می باشد که لایه های آن شش ضلعی هستند.گرافيت در شکل هاي مختلفي یافت و با روش هاي متفاوتي نيز توليد مي شود. در حالت کلي دو نوع گرافيت وجود دارد:

  1.  گرافيت طبيعي
  2.  گرافيت مصنوعي ( سنتزي )

گرافیت یک مادۀ خاکستری تیره می باشد که شبکه پیوندی میان اتم های آن مانند شبکه پیوند فلزی است و به همین خاطر مانند روغن ها خصوصیت روان کنندگی دارد. این رنگدانه قدرت پوشانندگی خوبی دارد و ساختمان ورقه ای توأم با سطح خاص آن باعث شده است که قدرت گسترش بالایی داشته باشد. این رنگدانه وقتی که در رنگ به کار می رود لایه های کربن به موازات سطح قرار گرفته و با یکدیگر تداخل می کنند، در نتیجه فیلم چنین رنگی در مقابل نفوذ آب بسیار مقاوم است. همچنین گرافیت به شدت به فلزات واقع در سطوح رنگ شده می چسبد و در نتیجه موجب افزایش چسبندگی رنگ به سطح می شود. گرافیت در رنگ های تعمیراتی برای اسکلت های فولادی و همچنین آستریهای اولیه ممانعت کننده از خوردگی به کار می رود که در کاربرد دوم اغلب با سرب قرمز مخلوط می شود. گرافیت همچنین در روان کننده ها و مغز مداد کاربرد دارد.

فرآورده های گرافیتی مورد استفاده شامل لوله گرافیتی ، میله گرافیتی ، بلوک گرافیتی ، پلیت گرافیتی ، قطعات گرافیتی ، گرافیت اکسترود شده ، المنت و الکترودگرافیتی ، کامپوزیت گرافیتی ، پوشش و عایق گرافیتی ، بیرینگ گرافیتی ، پودر و گرانول گرافیتی ، گرافیت ایزواستاتیک می باشد.

شرکت پرتوشار آماده واردات و فروش مواد شیمیایی از قبیل انواع مواد صنعتی و آزمایشگاهی نظیر الیاف کربن به مراکز علمی و تحقیقاتی، کارخانجات، صنایع، شرکت های ساختمانی و تولیدی، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و ... می باشد.
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 73 کاربر