میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM

میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM ابزاری ویژه جهت تعیین ساختار و مورفولوژی مواد محسوب می شود. محصولات میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM مطالعات ریزساختاری را با قدرت تفکیک بالا و بزرگنمایی خیلی زیاد نظیر مطالعات ساختارهای بلور، تقارن، جهت‌گیری و نقائص بلوری را امکان پذیر می سازد.

بخش های مهم محصولات میکروسکوپ الکترون عبوری TEM

  • تفنگ الکترونی میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM

تفنگ الکترونی میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM ، باریکه ‌ای از الکترون ‌های پرقدرت را ایجاد می‌کند که قادرند از داخل نمونه های نازک در TEM عبور کنند. تفنگ الکترونی میکروسکپ الکترونی عبوری TEM شامل یک منبع الکترونی (معروف به کاتد) و یک سیستم شتاب ‌دهنده، تامین کننده ولتاژ پایدار، است. تفنگ الکترونی در بخش فوقانی میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM قرار می گیرد. رایج ‌ترین تفنگ الکترونی مورد استفاده در TEM از نوع حرارتی (thermoionic) می ‌باشد که می ‌تواند الکترون ‌ها را در محدوده اختلاف پتانسیل  200-40 کیلوولت شتاب دهد. علاوه براین، امروزه تفنگ ‌های انتشار میدانی (field emission) ساخته شده ‌اند که می ‌توانند پرتوهای الکترونی بسیار ظریفی تولید کند (در حد 1 نانومتر بر نمونه) و اینگونه تفنگ ‌ها کاربرد فزاینده‌ای پیدا کرده است.

  • عدسی های میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM

هر کدام از عدسی ‌های موجود در میکروسکوپ الکترونی TEM دارای نام خاصی می‌باشد. عدسی‌ هایی که بین منبع الکترونی و نمونه قرار می‌گیرند، عدسی متمرکز کننده نامیده می‌شود که برای کانونی نمودن پرتوهای الکترونی استفاده می ‌شود، به گونه ‌ای که وقتی این پرتوها به نمونه می‌ رسند به صورت پرتوی ظریف و پرقدرت ظاهر شوند. برای محدود نمودن پرتوهایی که برخورد می ‌نمایند، از یک یا چند متمرکز کننده استفاده می‌شود. روزنه (Aperture) شیئی نیز در صفحه کانونی پشتی عدسی ‌های شیئی قرار داده می ‌شود تا پرتوهایی که با زاویه باز پراکنش می ‌یابند را محدود نمایند. عدسی‌ های شیئی از حساس‌ترین بخش‌های میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM محسوب می‌ شوند که نمونه بین آن‌ ها قرار می‌ گیرد. بزرگنمایی اولیه، کانونی نمودن تصویر و ایجاد الگوهای پراش توسط همین عدسی ‌ها انجام می ‌گیرد.

در محصولات میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM ، عدسی ‌های اضافی دیگری نیز وجود دارد که بین نمونه و تصویر قرار می‌ گیرند. اولین آن ها، عدسی پراش می ‌باشد که برای ایجاد الگوی پراش مورد استفاده قرار می گیرد. هر عدسی نیز تصویر حاصل از عدسی‌ های قبلی را بزرگ تر می‌ نماید. عدسی‌ هایی که بعد از عدسی ‌های پراش قرار دارند، عدسی ‌های میانی نامیده شده و آخرین عدسی، عدسی پروژکتوری می ‌باشد. جریانی که از هر عدسی عبور می ‌نماید، فاصله کانونی و در نتیجه بزرگنمایی را کنترل می کند. تصویر نمونه توسط هر عدسی به طور متوالی بزرگ شده تا اینکه در نهایت تصویری با بزرگنمایی مطلوب ایجاد شود.

  • سیستم تصویری میکروسکوپ الکترونی TEM

سیستم تصویری در میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM شامل Projector system-images و Projector system- diffraction patterns می باشد.

  • دوربین میکروسکپ الکترونی عبوری TEM

دوربین در میکروسکوپ الکترونی TEM برگه ‌ای ظریف در واقع همان فیلم عکاسی است در زیر صفحه نمایش قرار داده می ‌شود و از طریق شاتر تحت تاثیر پرتو قرار می‌ گیرد. در میکروسکوپ الکترونی TEM فضای کافی و وسیعی در بخش زیرین صفحه نمایش وجود دارد، لذا می ‌توان سیستم تصویربرداری گوناگونی را در آن جای داد. بدلیل در دسترس بودن و نیز پیچیده بودن تکنولوژی تصویربرداری دیجیتالی، امروز استفاده از دوربین‌های (CCD =charge-coupled device camera) از فراگیری بیشتری برخوردار است.

پمپ خلاء میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM

سه نوع پمپی که جهت ایجاد خلا در میکروسکپ الکترونی عبوری TEM بیشتر مورد استفاده قرار می‌ گیرند عبارتند از:

  • پمپ دورانی یا چرخشی (Rotary pump) پمپ مکانیکی ساده‌ای که گازها را خارج و فشار را تا حدود 1-10 تا 3-10 میلی بار تقلیل می‌دهد.
  • پمپ پخشی (Diffusion pump) که فشار را به 4-10 تا 7-10 میلی بار می‌تواند تقلیل دهد.
  • پمپ یونی کندوپاش (Sputter ion pump)، که با جذب گازهای یونیزه شده به طرف الکترود عمل نموده و فشار را به کمتر از 7-10 میلی بار می‌تواند تقلیل دهد.

فروش محصولات میکروسکوپ الکترونی TEM برترین برندهای دنیا توسط شرکت پرتوشار انجام می شود.

میکروسکوپ الکترونی, میکروسکوپ الکترونی عبوری, میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM, میکروسکپ الکترونی عبوری TEM, میکروسکوپ TEM, میکروسکپ TEM, میکروسکوپ الکترونی, فروش میکروسکوپ الکترونی عبوری, فروش میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM, فروش میکروسکپ الکترونی عبوری TEM, فروش میکروسکوپ TEM, فروش میکروسکپ TEM

 
1مجموع 6 محصول
1مجموع 6 محصول
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر