انکوباتور

   انکوباتور آزمایشگاهی ( Incubator ) یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که در تمام آزمایشگاه های پزشکی ، دارویی ، بیولوژیکی ، زیست شناسی سلولی و میکروب شناسی استفاده می شود. انکوباتور یک ابزار آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه‌های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه‌های زنده مانند سلول‌ها یا میکروب‌ها به کار می‌رود. این وسیله با کنترل دما ، رطوبت ، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسبی را برای رشد ارگانیسم‌های زنده فراهم می‌کند. 

انکوباتور ( Incubator ) برای نگه داری سوسپانسیون ها ، محیط های کشت میکروبی و نگه داری مواد در برخی از آزمایش ها که نیاز به حرارت خاص دارند استفاده می گردد . به طور کلی اینکوباتور طوری طراحی شده است که بتواند با ایجاد یک دمای ثابت و مهیا سازی شرایط محیطی لازم ، اهدافی همچون نگه داری از ارگانیسم های زنده در محیط برای رشد را تأمین نماید . اینکوباتور آزمایشگاهی بیشترین کاربرد را در بخش های میکروب شناسی ، کشت سلولی ، تعیین میزان نیاز بیوشیمیایی به اکسیژن ( BOD1 ) و نگه داری از یاخته های زنده دارد.

انکوباتورهای آزمایشگاهی محفظه‌های بسته و ایزوله ای هستند که تا حد امکان از لحاظ دما و ورود و خروج گازها از بیرون آن جدا شده اند، انکوباتورها هیتر قابل تنظیمی دارند که می‌توانند از طریق المنت هایی ، دمای آن را به ۶۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد نیز بالا ببرند. با استفاده از سنسورهایی دمایی، دمای داخل انکوباتور سنجیده شده و سیستم کنترل دمای موجود در آن از طریق ترموکوپل‌های معمولی یا سیستم های مبتنی بر میکرو کنترلرها و plc ، دمای داخل آن را در حد تعیین شده ثابت نگه می‌دارد.

بعضی از انکوباتورها برای نگه داری میزان دلخواه CO2 ( گاز کربنیک ) برای میکروارگانیسم ها و یاخته هایی دی اکسید کربن دوست ( Capnophilic ) ، تجهیز شده اند . در انکوباتورهایی که فاقد تولید کننده CO2 هستند ، جهت نگه داری نمونه های دی اکسید کربن دوست از محفظه حاوی شمع ( Candle Jar ) به صورت جایگزین استفاده می گردد. ناحیه ای از آزمایشگاه را جهت نصب این دستگاه باید انتخاب نمود که حداقل تغییر دمایی را داشته باشد . ذکر این نکته الزامی است که جهت عملکرد مطلوب دستگاه ، وجود فضای آزادی حدود 5 الی 10 سانتی متر در کنار و عقب دستگاه الزامی است .

در انتخاب یک آون آزمایشگاهی ضروری است که بیشترین دمای یک آون آزمایشگاهی ، دقت دمایی آون آزمایشگاهی ، جنس بدنه داخلی آون آزمایشگاهی ، سیستم کنترل دمایی پایدار آون آزمایشگاهی ، یکنواخت بودن دمای درونی آون آزمایشگاهی و پایداری و عمر المنتهای حرارتی یک آون آزمایشگاهی  مورد مطالعه قرار گیرد.

شرکت مهرگان پرتوشار آماده ارائه جدیدترین و پیشرفته ترین محصولات آون آزمایشگاهی از شرکت های معتبر و high-tech نظیر France-ETUVES با بالاترین خدمات فنی و مهندسی می باشد.

همچنین شرکت مهرگان پرتوشار با بهره گیری از ظرفیت های کارشناسان مجرب و با تجربه در زمینه تعمیرات انواع انکوباتور آزمایشگاهی فعالیت دارد. یکی دیگر از فعالیت های شرکت مهرگان پرتوشار برگزاری دوره های تخصصی در زمینه آموزش کار با انکوباتور های مختلف توسط اساتید برجسته می باشد.

 

1مجموع 10 محصول
1مجموع 10 محصول
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
5 / 10
از 2 کاربر