اسپکتروفتومتر نشری نور OES

اسپکتروفتومتر نشری نور Optical Emissions Spectrometer یا کوانتومتر از جمله سیستم های دقیق آنالیز جهت اندازه گیری فلزات است که قابلیت تجزیه آلیاژها با دقت زیاد را دارا می باشد و همه عناصر آلیاژی موجود در نمونه و غلظت عناصر را تعیین می کند.

اصول کار طیف سنج نشری جرقه یا کوانتومتر بر پایه نشر نور می باشد. نمونه در اثر تخلیه الکتریکی تبخیر می شود، اتم ها و یون های حاصل از تبخیر اتمی تحریک شده و تابش می کند. نور تابش شده از طریق یک فیبر نوری از درون یک طیف سنج نوری عبور می کند. با توجه به محدوده طول موج نشر نور هر عنصر، مناسب ترین خط نشری برای اندازه گیری غلظت آن عنصر در نمونه انتخاب می شود. شدت نشر برای هر عنصر متناسب با غلظت آن عنصر در نمونه است و با استفاده از نمونه های استاندارد و منحنی های کالیبراسیون می توان بطور مستقیم درصد عنصر را در نمونه محاسبه نمود.

از آنجا که کوانتومتر که بر اساس تخلیه الکتریکی نشری کار می‌کند، اغلب برای شناسایی و آنالیز عناصر فلزی استفاده می‌شود، متداول ترین ابزار آنالیز برای صنعت متالورژی به شمار می رود و متال آنالایزر نیز نامیده می شود.

اجزاء اصلی یک کوانتومتر

  • گاز خنثی آنالیزکننده فلزات

برای انجام آنالیز کوانتومتری، از یک گاز نجیب (آرگون، هلیوم و یا مخلوط آرگون و هلیوم)  با خلوص بالا (۹۹/۹۹درصد) استفاده می‌شود که به منظور حذف ناخالصی‌های گاز ، یک دستگاه تصفیه گاز خنثی بر سر راه گاز وجود دارد. از گاز خنثی به منظور حفاظت از قوس (جرقه) و جلوگیری از نشر عناصر نامربوط در قسمت جرقه زن کوانتومتر استفاده می‌شود. همچنین جریان گاز خنثی متال آنالایزر ذرات فلزی پراکنده شده توسط تخلیه الکتریکی (جرقه) را از محفظه خارج می‌کند.

  • تحریک کننده کوانتومتر

تحریک با استفاده از جرقه (Spark) در این حالت ، تحریک تحت شرایط ولتاژ بسیار بالا صورت می‌گیرد به این صورت که  یک نقطه از نمونه را در مدت ۳۰ ثانیه تبخیر و برانگیخته می کند در نتیجه تمام عناصر همزمان طیف تولید می‌کنند و امکان آنالیز دقیق وجود دارد.

تحریک با استفاده از قوس (Arc) با استفاده از این تحریک‌کننده، تحریک تحت شرایط ولتاژ پایین تر و زمان کوتاه درحدود ۳ ثانیه انجام می‌شود و درنتیجه دقت پایین تر بوده و غالباً برای آنالیز های کیفی و سریع به کار می رود .

  • سیستم اپتیک متال آنالایزر

سیستم اپتیک کوانتومتر شامل یک سیستم مونوکروماتور و یک آشکارساز است. تک رنگ کننده عمل جدا کردن خطوط متعدد موجود در طیف نشری نمونه را انجام می دهد که شامل یک سیستم شکاف و یک عامل تجزیه کننده نور است. سیستم شکاف طیف سنج نشری نور، نورهای هرز را حذف می‌کند و تجزیه کننده نور، تابش را مطابق با طول موج تجزیه می کند. تجزیه کننده نور در دو نوع منشور و شبکه وجود دارد.

  • آشکارساز اسپکتروفتومتر نشری نور

آشکارسازها برای اندازه گیری شدت تابش مورد استفاده قرار می‌گیرند و این عمل با تبدیل انرژی تابشی به انرژی الکتریکی انجام می‌گیرد. آشکارسازها معمولا در دو نوع فتومولتی پلیر و نیمه هادی های با محدوده طیف نوری به‌نام  CCD به‌ کار گرفته‌ می‌شوند. فتومولتی پلایرها به نحوی چیده می شوند که هر کدام از آن ها یک طول موج مشخص را دریافت می کند و در تکنولوژی CCD  متاسفانه امکان آشکار سازی هیچ طیفی وجود ندارد و برای اینکه بتوان از CCD در کوانتومتر استفاده کرد بایستی یک لایه یا کوتینگ بسیار ناپایدار را در سطح CCD  قرارداد که این لایه به دلیل ایجاد شکست نور و بالا بردن طیف کوانتومتری تا محدوده visible باعث ایجاد خطا و ناپایداری زیاد در کوانتومتر می گردد بنابراین تا کنون هیچ تکنولوژی بهتر و دقیق تر و پایدارتر از فتومولتی پلیر یا PMT به بازار معرفی نشده است. و تنها دلیلی که شرکت های سازنده کوانتومتر به سمت استفاده از سی سی دی روی آورده‌اند فقط قیمت فوق العاده ارزان آن است .

شرکت پرتوشار با سال ها سابقه درخشان در زمینه واردات و فروش اسپکتروفتومتر نشری نور یا کوانتومتر آماده ارائه خدمات در زمینه فروش، نصب و راه اندازی، آموزش، کالیبراسیون و خدمات پس از فروش می باشد.

متال آنالایزر, آنالایزر فلزات, آنالیزکننده فلزات, کوانتومتر, اسپکتروفتومتر نشری نور, طیف سنجی نشری نور, طیف سنج نشری نور, فروش متال آنالایزر, فروش آنالایزر فلزات, فروش آنالیزکننده فلزات, فروش کوانتومتر, فروش اسپکتروفتومتر نشری نور, فروش طیف سنجی نشری نور, فروش طیف سنج نشری نور,

1مجموع 11 محصول
1مجموع 11 محصول
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر